SAPERE – vědět, jak žít

3. ročník celostátní soutěže “SAPERE – vědět, jak žít” vyhlásilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve Věstníku MŠMT ČR č. j. 21 243/2012-51 pro školní rok 2012/2013 pod č. B/54.

Soutěž byla letos současně zařazena i do rozvojového programu MŠMT ČR „Hodnocení žáků a škol podle výsledků v soutěžích v roce 2012 – Excelence středních škol 2012“ (Věstník MŠMT ČR č.j. 9629/2012-51), který oceňuje práci pověřených pedagogů spojenou s účastí žáků a škol v soutěži.

Celostátní soutěž motivuje děti a mládež k rozvoji zdravého životního stylu. Je součástí aktivit evropské asociace SAPERE, podle které se v Evropě školí samotní pedagogové, a dále se pak jejich vyučování soustředí na vnímání potravin všemi pěti smysly. Témata soutěže souvisejí se základními živinami v potravě, zpracováním a uchováváním potravin, přípravou stravy, výživou i prevencí proti nemocem. Hlavním posláním soutěže je uvědomění si odpovědnosti za vlastní zdraví, prevence obezity, poruch příjmu potravy a problémů způsobených nezdravým návyky.Tento projekt nemá zatím na českém území obdoby. Česká republika je také první evropský stát, ve kterém se soutěž pořádá.

Předcházejících ročníků se účastnilo 40 221 žáků ze základních a středních škol.

Soutěž je rozdělena do třech kategorií podle věku soutěžících:
I. kategorie žáci 1. – 5. ročníků ZŠ
II. kategorie žáci 6. – 9. ročníků ZŠ, 1. – 4. ročníků osmiletých gymnázií a 1. a 2. ročníků šestiletých gymnázií,
III. kategorie žáci 1. – 4. ročníků SŠ a SOU, 5. – 8. ročníků osmiletých gymnázií a 3. – 6. ročníků šestiletých gymnázií.

Školní, okresní a krajská kola jsou organizována prostřednictvím internetového portálu www.saperesoutez.cz, finálová kola se uskuteční prezenční formou v hlavním jednacím sále Magistrátu hlavního města Prahy. Výsledky soutěže slouží v anonymní podobě k studijním účelům a dalšímu zacílení aktivit evropské asociace SAPERE. Vítězové finálových kol získají prestižní ocenění a spolu se svými pedagogy i atraktivní věcné ceny.

Soutěž je zcela bezplatná a dobrovolná.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>