Tuning – o co přesně go

,,To je vytuněná kára,“ zaslechne člověk občas hlášku, která už se poměrně zažila, samotný pojem tuning však pro některé ještě zůstává lehce záhadnou činností. Nejedná se přitom o nějakou div ne magickou činnost (i když to tak někdy může vypadat :-))

Tuning je samo o sobě slangový termín pro různé opravy nebo vylepšení přístrojů všeobecně. U nás se nejčastěji vžil právě v souvislosti s opravou či inovacemi automobilu, ale někdo termín používá i při vylepšování počítače či notebooku, kdy pak má důkladně ,,vytuněný noťas.“

Nadšenci navíc dodávají, že takové úpravy musí vylepšovat výkon stroje, pokud je to jen o vzhledu nebo ještě hůře zhoršení užitných vlastností, pak prý jde o tzv. tuzing, nikoliv o tuning. Tuzing také většinou provádí laici či ti, co nemají peníze na opravy, a potřebují jen nějak kreativně auto (nebo počítač) uschopnit.

Tuning naproti tomu nebývá pouze jednorázovou záležitostí, obvykle se jedná o celé zájmové skupiny, které se věnují ve volném čase vylepšování svých vozů či motorů a pak se svými poklady chlubí na předváděčkách či tuningových závodech nebo jiných akcích.

Koho tuning láká ale nemá k dispozici žádné motorové vozidlo, může zatím zkusit takzvaný virtuální tuning. Sice to není asi nic pro tuningové fajnšmekry, kteří se ve vozech rádi pohrabou, ale kdo má rád auta, pobaví se i touto náhražkou, kdy si prostě vytuní auto v libovolném fotoedituru. A třeba klidně nejnovější bourák z reklamy.

No, a kdo chce vidět výsledky tuningu na vlastní oči, stačí koukat po plakátech. Plakáty s pojmem tuning se průběžně objevují ve většině měst, a koho nezajímají vytuněná auta a nechá se na akci pouze vytáhnout kamarády, může se potěšit alespoň pohledem na přítomné slečny, které dělají na většině podobných akcí vozům doprovod.

zap

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>