Nouzové osvětlení je ze zákona povinné: kdy ho budete potřebovat a jaké zvolit? 

Bez nouzového osvětlení se neobejde žádná veřejně přístupná nebo komerční budova. Je pevně zakotveno v zákonech jako součást požární bezpečnosti. Nouzové osvětlení je významným prvkem bezpečnosti, proto se vyplatí do něj investovat a zvolit kvalitní nouzové osvětlení, které dlouho vydrží, projde hladce bezpečnostní revizí a nebudete ho muset hned měnit.

Součástí nouzového osvětlení je také náhradní osvětlení, které nahrazuje běžné osvětlení v případě, že dojde k jeho selhání. Slouží především ke snazší orientaci v nouzovém osvětlení při cestě k bezpečnému východu. 

nouzove osvetleni

Kvalitní LED nouzové osvětlení

Jestliže hledáte kvalitní nouzové osvětlení které dlouho vydrží, potom je LED varianta nejlepší možnou volbou. LED nouzové osvětlení má výhodu především v tom, že dokáže svítit velmi silně a má minimální poruchovost. Jeho životnost je průměrně až 30 000 hodin svícení. Při svícení 12 hodin denně je to skoro 7 let. Průměrná poruchovost je okolo 0,98 %. Rozhodně tak volte u nouzového osvětlení LED technologii, protože je zároveň úspornější.  

Nouzové osvětlení budete potřebovat všude, kam má přístup buďto váš zaměstnanec nebo kdokoli z veřejnosti. Jinak řečeno norma z roku 2015 ČSN EN 1838 ukládá povinnost všem provozovnám nebo veřejně přístupným budovám. Nouzové osvětlení se podle této normy dělí ještě na vlastní kategorii, proto je důležité konzultovat rozmístění nouzového osvětlení s odborníky – u novostaveb bývá součástí projektové dokumentace. 

Jak nainstalovat nouzová LED světla?

Pokud víte, kam nainstalovat nouzová světla, jaké je jejich správné rozmístění, potom je zvládnete klidně nainstalovat svépomocí. Není na tom vůbec nic těžkého a instalují se podobně jako běžné osvětlení. Nicméně pokud si nejste jisti, určitě je lepší využít na instalaci odborníka – zvládne to každý elektrikář. Můžete si také přečíst náš detailní návod s fotografiemi, jak nainstalovat nouzová LED světla. 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>