Nej parádičky? S longboardem hračka

V zimě jezdíš na snowboardu, u moře surfuješ a na léto máš skateboard? Slušná zásobička. Říkáš si ale, že by to chtělo změnu? A co takhle něco, co má všechno v jednom? Jasně, řeč je o longboardech.

Longboarding u nás prožívá pořádný boom a každý, kdo chce jít s dobou a ukázat světu nějakou tu novou parádičku, by ho měl bezpochyby taky mít.

Longboarding se u nás sice rozmáhá až v posledních letech, ve světě je ale známý již bezmála 60 let. Jeho kořeny sahají až do roku 1950 do Kalifornie. Právě tady začali nejprve se skateboardingem, které však mnohým nestačilo. Hodně jezdců toužilo po uzším spojení mezi surfingem, skateboardingem a snowboardingem. Výsledkem byl právě longboarding.

Longboardy jsou metr dlouhé a na pohled vypadají podobně jako běžný skateboard. Důležité jsou ale detaily, které z nich dělají extra třídu. Jsou to kola, která jsou větší a měkčí než kola běžných skatů. Díky tomu je prkno mnohem stabilnější, má lepší přilnavost a snadno překoná nerovnosti.

Chceš ho? Není nic jednoduššího, než mrknout do obchodu Powerkite a koupit ho. Právě tady ti k zakoupenému longboardu v hodnotě 3 tisíc rovnou přibalí i helmu značky Krown v hodnotě 790 Kč. Obzvláště, pokud se budeš na longboardech budeš teprve učit, věř, že bude helma potřeba.

Vybrat ten správný longboard není hračka. Longboardů je na trhu spousta – každý má jiný tvar, grafiku, komponenty aj. Pro začátek je nejlepší vybrat klasické desky ve tvaru šipky – takzvaný Pintail. Pokud hledáš progresivnější tvar, tak existují takzvané hybridní longboardy. Ty poznáš tak, že mají výřezy okolo koleček popřípadě díry, aby se mohly montovat trucky na způsob Drop thru. Většina z hybridních desek je určena pro downhill a freeride.

Pro začátek sáhni po Pintailu, párkrát si na tom zajezdi a zjisti, jakým směrem se budeš chtít ubírat. Disciplín, co s ním lze dělat, je totiž spousta…

Asi nejzákladnější disciplínou, je samotná jízda a zatáčení, neboli cruising. Můžeš se věnovat i tzv. dancingu. To je disciplína, která v sobě spojila prvky freestyle skateboardingu a starých triků na skateboardu. Jde se o různé točivé pohyby, přechody z místa na místo po ploše prkna a pohyb těla při jízdě. Další možností je freeride neboli jízda z menších kopců. Stále oblíbenější je sliding. Slidování se rozšířilo z downhill ježdění, kde původně sloužilo pro přibrždění. Oblíbené je proto, že nabízí široké spektrum triků a možností. Top disciplínou je downhill neboli sjezd. Je to taky jediná disciplína, která je oficiální závodní disciplínou na longboardu.

Kterou disciplínu si vybereš ty?

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>