Jak vybrat florbalku?

Chceš začít hrát florbal? Pak je jedno jasné, bez florbalky to nepůjde. Výběr je ale tak velký, že je těžko se v něm orientovat. Jak vybrat tu pravou florbalovou hokejku právě pro tebe?

V prvé řadě je potřeba si uvědomit, jakou stranu hraješ. Levou nebo pravou? Pokud máš při držení florbalové hole levou ruku dole, hraješ levou, pokud máš ruce naopak, hraješ logicky pravou.

Důležitá je délka florbalové hole. Délku florbalky je potřeba zvolit podle tvoji výšky. Když si vybereš špatně, může se stát, že se ti bude s míčkem špatně střílet, budeš nemotorný a když budeš mít krátkou hůl, můžou tě bolet záda.

Vybrat správně délku florbalky ti pomůže tato tabulka:

Pokud jsi na pomezí, dvou výšek v tabulce, platí, že hůl by ve stoje na špičce její čepele měla horním koncem šahat pupku.

Kromě délky je potřeba vybrat i správnou tvrdost hole. Když vybereš příliš tvrdý shaft než by měl mít, tak se hůl při střele tolik neprohne a střela bude pomalejší. V zásadě platí, že větší je tvoje síla, tím tvrdší by měla být i florbalka.

Tvrdosti florbalových holí se značí čísly od 23 do 40. Číslo udává počet milimetrů, o které se hůl prohne, při působení síly 300 N, tedy zátěže o hmotnosti 30kg. Čím vyšší je číslo udávající tvrdost, tím je hůl měkčí a hůl se více při střele prohne a naopak čím je nižší číslo, tím je hůl tvrdší a neprohne se tolik při střele či nahrávce.

V neposlední řadě je důležité vybrat správně čepel. Ta se rozděluje do třech základních kategorií podle materiálů, ze kterého jsou čepele vyrobeny:

Měkká

Měkká čepel zaručuje dobrou kontrolu a ovladatelnost míčku. Více se hodí pro techničtější hráče, je super pro střely tahem a bezproblémové přijetí nahrávky. Označení na čepeli je SB.

Středně tvrdá

Tento typ je ten nejpoužívanější. Zachovává skvělou kontrolu nad míčkem, současně ale umožňuje i razantní střelbu. Sáhnout bys pro nich měl, v případě, že toužíš po ideální kombinaci technického stylu a střel zápěstím či tahem. Označení na čepeli je MB.

Tvrdá čepel

Nejtvrdší ty čepele umožňuje tvrdší střelbu příklepem, nekroutí se a déle drží tvar. Tvrdý materiál vyžaduje zručnost při příjmu nahrávek, protože míček má při kontaktu tendenci odskakovat. Označení na čepeli je HB.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>