Co si zabalit na trek

Doba dovolených se blíží mílovými kroky. Patříš mezi ty, co jim válení se na pláži s knížkou v jedné ruce a drinkem v druhé nic neříká? Přemýšlíš o mnohem dobrodružnější dovolené nebo alespoň po akčním prodlouženém víkendu? Co takhle si vyjít po svých – na trek?

Na takovou dovolenou můžeš jet prakticky kamkoli, stačí dobré vybavení (nemusí to být prvotřídní kvalita, jen si vzpomeň, jak po horách chodili naši dědové) a vůli. Tápeš, co si sebou zabalit? Čti dál.

trek

Kvalitní oblečení a boty

Kvalitním se myslí nepromokavé. (Nebo přibal alespoň klasickou pláštěnku.) Boty by měly být v každém případě pevné. I když podnikáš trek v létě, dá se předpokládat, že minimálně v noci bude zima. Proto to chce nějakou termovrstvu. Tři dny se v jednom triku vydržet dá, ale samozřejmostí je dostatek ponožek a spodního prádla. Hodit se může taky pokrývka hlavy.

Tip: V rámci úspory místa můžeš místa klasické čepice použít šátek na krk nebo ho uvázat na ruku místo potítka a v případě potřeby ho použít místo čepice.

Trek bez spaní v přírodě není trekem

Proto je nutné vzít si spacák, karimatku a pokud neholduješ spaní pod širákem, nezapomeň na spacák.

Trocha hygieny neuškodí

Do batohu v každém případě přibal ručník, mýdlo, zubní kartáček a pastu a hodit se určitě bude i krém na opalování. Pokud hodláš během treku zajít taky mezi lidi, přihoď i deodorant.

Bez světla ani ránu

Nikdy nevíš, po cestě se můžeš zdržet a túra se protáhne do tmy. Zachránit tě může jedině zdroj světla – baterka. Ideální jsou čelové svítilny, ruce máš volné a svítíš si tam, kde se zrovna díváš.

Kde budeš jíst?

Před trekem si ujasni, jak se budeš stravovat. Pokud se budeš toulat tam, kde lišky dávají dobrou noc, v každém případě si zabal ešus, lžíci, vařič, palivo pro vařič.

Pozor, nezapomeň na pitný režim. Proto si s sebou vezmi nádobu (vak) na vodu a dostatek vody.

KPZ by neměla chybět ani v dnešní době

Krabičku poslední záchrany si přizpůsob vlastním potřebám. Hodit se ale může:

  • rezervní finance
  • rezervní miniaturní baterka
  • nůž s otvírákem a šroubovákem
  • zapalovač nebo zápalky
  • toaletní papír
  • základní léky a obvazy
  • jehla a nitě, svírací špendlík
  • tkaničky do bot
  • buzola, GPS – obijí dnes nahradí hodinky
Co ještě nezapomenout?

Základem je každopádně mapa. Na navigaci v mobilu zapomeňte, není to ta pravá romantika.

V poslední řadě by ti neměly chybět dobré outdoor hodinky. Tyto hodinky jsou vybaveny funkcemi, které využiješ nejen na túrách, ale při všech venkovních aktivitách. Díky hodinkám budeš kdykoli vědět, kolik hodit přesně je a vědět tak, za jak dlouho se setmí nebo zavírají hospody. Mimo času v sobě mají outdoorové hodinky také barometr, výškoměr, kompas a GPS.

Tip: Při výběru hodinek na trek sleduj i vodotěsnost hodinek. Existují dva typy značení:

water resistant – voděodolné. Tyto hodinky nepropouští vlhkost nebo déšť či nechtěné polití.

water proof – vodotěsné. Takovéto hodinky jsou odolné vůči dlouhodobému pobytu ve vodě a některé jsou vhodné i pro potápění. Když s nimi skočíš do potoka, přežijí…

Tak kdy a kam vyrazíš?

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>