Jak vybavit mladého rybáře

Rybaření je zálibou populární napříč generacemi a není výjimkou, že nejmladší členové rodiny koníček tak trochu „zdědí“ už v útlém věku. Jak správně vybavit malého rybáře?

mlady-rybar

Formality aneb potřebuje dítě povolenku?

Úplně nejmenší děti ne. Český rybářský svaz stanovuje, že malý rybář nepotřebuje povolenku až do 10 let. Moravský rybářský svaz pak stejnou podmínku upravuje věkem 8 let. 

Rodič pochopitelně platnou povolenku mít musí a dítě chytá na jeho prut. Povoleno je tedy chytání na jeden prut držitele řádné povolenky. S dodržením těchto platných podmínek tak dítě žádné do absolutního začátku vlastní vybavení nepotřebuje. Což je ideální situace, pokud zatím nevíte, zda by potomka vůbec mohlo rybaření dlouhodobě bavit a chtěli byste si vše teprve zkusit.

Pokud se dítě zapojí do místní organizace Rybářského svazu, má povoleno chytat samostatně a obdrží vlastní rybářský lístek. Dítě také musí absolvovat zkoušku, ve které prokáže svoje základní znalosti, v případě těch nejmenších je však na rozdíl od dospělých zájemců upuštěno od písemného přezkoušení.

První povolenka je pro malého rybáře většinou zdarma. Za tu další už budou muset rodiče zaplatit v rozmezí 200 až 500 Kč.

Co potřebuje dítě

Naprostý základ: prut s navijákem

Pochopitelně se i dětská rybářská výbava odvíjí od té dospělé a všechny součásti povinné výbavy by proto mělo mít také dítě. 

detsky-rybarsky-setDětem jsou však „jejich“ rybářské potřeby uzpůsobeny menšími rozměry i nižší hmotností. Základem je prut, který musí být přiměřený tělesné konstituci dítěte, zejména výšce. Rybářský prut pro děti bychom měli vybrat tak, aby s ním mohlo dítě pohodlně manipulovat, podobně to platí pro menší naviják. Ty se od sebe liší hlavně typem brzdy. Celý systém je nezbytné vybírat s ohledem na způsob lovu. Rybáři znají čtyři základní, tzv. plavanou, položenou, přívlač a muškaření.

Začátečník si může pořídit i tzv. bič, tedy prut bez navijáku. Prut s navijákem je však obecně výhodnější, protože i dítě se postupem času vyprofiluje k preferované rybářské technice a té přizpůsobí i potřebné pomůcky. I bič postačí začátečníkovi na plavanou, například feederový prut už by měl mít dostatečně pružnou špičku.

Další části rybářské výbavy

Drobným dětským rukám by měly odpovídat i adekvátně subtilní háčky a splávky. Háčky je optimální si pořídit v sadě, stejně jako olůvka. Součástí dětského vybavení na ryby by měl také být kvalitní vlasec optimálního průměru i pružnosti.

I jiné nezbytnosti dobře znají rodiče a je na místě je pořídit také dětem: pean, podběrák, nůžky a metr. Potřebný bude také vezírek, který patří do povinné rybářské výbavy, a krabička s bižuterií. Součástí rybářské výbavy by navíc samozřejmě mělo být i vhodné oblečení přiměřené podmínkám i aktuálnímu počasí. Komfort u vody zajistí i pohodlná stolička.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>