Co je short track

 Když se tě někdo zeptá, co je to short track, pokud patříš k zapáleným fandům olympijských her, nepochybně budeš vědět hned odpověď včetně aktuálního žebříčku vítězů. Short track je totiž jednou z olympijských disciplín. A to zimních olympijských her.

Naopak ti co olympiádu nesledují a sport jim příliš mnoho neříká, možná přeloží první část dvojice a to krátký. Sport se totiž provozuje na krátké dráze. A jedná se konkrétně o rychlobruslení, tedy long track. Přestože v zimních olympijských hrách má bruslení poměrně bohatou tradici, rychlobruslení si svou cestu na olympiádu našlo poměrně nedávno.

A pokud se jedná o short track, tedy rychlobruslení na krátké dráze, tak to bylo zařazeno mezi sporty zimních olympijských her až v roce 1992. Přestože se zdá, že na daný sport je zapotřebí nějaká speciální krátká dráha, závodí se na klasickém zimním stadionu a dráha je pouze vytyčená, v délce 111,12 m a poloměru zatáček 8 m.

Rychlobruslení se oproti krasobruslení jeví jako klasický sport pro muže, ale stejně jako u krasobruslení, které zase více odpovídá něžnějšímu pohlaví, se jedná jen o mýtus. V short tracku soutěží stejně jako v krasobruslení, jak muži, tak i ženy.

I když nutno podotknout, že muži mají přece jen podmínky poněkud obtížnější než ženy, a to co se týče jednotlivých disciplín. Shodné délky mají závody na 500 metrů, na 1000 metrů a na 1500 metrů, zatímco v štafetě muži jezdí na 5000 metrů a ženy na 3000 metrů.

zap

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>