Vystačíš s multifunkční tiskárnou s cenou do 3 000 korun?

Dnes už se málokdo obejde bez domácí tiskárny. Pokud tiskneš řádově stovky stran měsíčně a nebazíruješ na rychlosti tisku, skvěle ti poslouží multifunkční zařízení už od 1 000 korun. A můžeš s ním i rozjet podnikání!

Není řečeno, že nejdražší zařízení zaručuje nejlepší výkon. U cenově náročnějších tiskáren připlácíš za technologie, komfort, a u některých i za hospodárný tisk.

kancelar

Trošku matematiky

Inkoustová multifunkční zařízení vytisknou průměrně 14,8 barevných a 16,7 černobílých stránek za minutu, což je zhruba poloviční výkon oproti inkoustovým multifunkčním zařízením v cenovém rozmezí 5 000 až 7 000 korun. Rychlostní rozdíl v tisku jedné stránky je tedy okolo 2 sekund. To může být významné, tiskneš-li 100stránkový dokument. Ruku na srdce, v praxi studenta nebo malého podnikatele to tak často nebývá… Pokud tiskárnu zapínáš pro vytištění 2stránkového referátu, vyšší rychlost asi neoceníš.

Také v rychlosti skenování je zaznamenán podobný rozdíl (2 sekundy). Zatímco nejlevnější multifunkční zařízení naskenují průměrně 5,4 stránek za minutu, zařízení v hodnotě 5 000 až 7 000 korun skenují rychlostí 6,3 stránek za minutu.

U dražších zařízení jsou výhodou automatické oboustranné podavače a možnost skenování do e-mailu, což ušetří mnoho práce ve větších kancelářích. Skenuješ-li však pouze pár dokumentů, vystačíš s jednodušší technologií a menším rozlišením.

I malé zařízení může mít velkou výdrž

Levná multifunkční zařízení někdy vypadají křehce a nevýkonně, ale ve skutečnosti vydrží dost. Stojí-li okolo 3 000 korun, mají doporučenou maximální výtěžnost okolo 500 až 1 000 stránek za měsíc, což představuje přibližně 16 až 33 stránek za den.

Multifunkční zařízení s cenou mezi 5 000 až 7 000 korun sice vytisknou zhruba 25 000 až 35 000 stránek měsíčně, ovšem otázkou zůstává jejich reálné využití.

Co z toho vyplývá?

Dražší multifunkční zařízení je zpravidla výkonnější, využívá kvalitnější materiály i technologie. Avšak, i ta nejlevnější multifunkční zařízení dokážou pokrýt potřeby studenta nebo malé kanceláře. Náklady na tisk jsou u dražších zařízení nižší o přibližně 0,5 korun až 1,5 korun na 1 stránce A4 při 5procentním pokrytí.

Při velmi nízkém vytížení tiskárny se ti však investice do dražšího a provozně levnějšího zařízení nejspíš nevyplatí. I proto, že mezitím se na trhu zaručeně objeví modernější a vyspělejší multifunkční zařízení. A ty si můžeš díky prvotní nízké investici bez problémů pořídit nový model.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>