Rady začínajícímu motorkáři

Kdo se chce posadit na motorku, měl by kromě dobrého stroje zvolit také správné oblečení. Podívejte se s námi na ty základní tipy, které byste měli jako ostřílení motorkáři už mít v malíčku.

Bod jedna: Motohlema
Motohelma by měla být vybírána v první řadě podle toho, v jakém prostředí bude užívána a jakou rychlostí hodlá motokář jezdit. Vyplatí se nezapomínat ani na takovou drobnost, jako je užívání brýlí – dobře zvolená helma vám ušetří spoustu nadávek při nasazování a sundavání.
Vybrat si můžeme integrální motohelmu, která je vhodná na delší cestování a pro jízdu na silničních motorkrách, otevřenou helmu pro jízdu na Harley nebo výklopnou helmu, kterou oceníte, nosíte-li již zmíněné brýle.
Důležitá je také její velikost – při koupi volte raději helmu o půl čísla menší. Nesmí být volná a musí přesně sedět, zároveň však nesmí nikde tlačit.

Bod dva: Motobunda
Správná bunda na motorku by měla mít páteřák na ochranu zad, chrániče loktů a vyztužení ramen. Při pádu by tedy měly být chráněny jednotlivé části trupu i končetiny.
Zda zvolíte textil nebo kůži, záleží na vašem individuálním postoji. Jestliže kvůli image zvolíte koženou bundu, sáhněte po vyrobené z telecí kůže. Ideální tloušťka je nejméně 0,6 mm. Čím tlustší vrstva materiálu, tím lépe, kvůli případnému pádu. Další důležitou vlastností je také nepromokavost materiálu
Bunda na motorku by měla přesně padnout na tělo, neměla by na vás vlát. Délka měla být taková, aby při natažení ruky nebyly krátké rukávy a zároveň zpod bundy nic nelezlo – zachycení mikiny může způsobit i pád.

Bod tři: Motokalhoty
A na co dbát při výběru motokalhot? Důležité jsou především chrániče kolen, které musí být opravdu pevné. Oproti tomu chrániče stehen by měly být ohebnější, aby zaručili větší komfort.
Stejně jako motobunda, musejí být i motkalhoty vybrány tak, aby člověku nebyla při jízdě na motorce zima. Sice se jedná o banální poučku, ale nejeden motorkář už zbytečně mrzl jenom proto, aby si zachoval image.
Samozřejmě nedílnou součástí správného oděvu na motorku jsou také kvalitní boty, rukavice, popřípadě brýle nebo ledvinové chrániče. Zdraví stojí na prvním místě, nepodceňujte tedy výběr svého vybavení.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>