O čem je Krav Maga?

Chceš začít s bojovým sportem, abys u případného konfliktu mohl být užitečný? Začni rovnou s tím nejúčinnějším. Není jen o fyzičce, ale posílí i tvou mysl. Krav Maga, z hebrejštiny volně překládáno jako „boj zblízka“, je nejefektivnější sebeobranný bojový a taktický systém na světě.

Systém vymyslel Imrich (Imi Sde-Or) Lichtenfeld a vznikl v postatě na ulici. Celý koncept stojí na boji bez pravidel. Jestliže je někdo napaden, má právo použít jakoukoliv techniku, která je nezbytná k jeho obraně. I proto se v Krav Maga nesoutěží.

Systém Krav Maga je rozvíjen ve třech hlavních směrech – armádní, policejní a civilní. Každá z verzí vychází ze stejných základů a principů, avšak jednotlivé taktické postupy a techniky jsou uzpůsobeny výchozím situacím, hrozbám, kterým jednotlivé skupiny uživatelů čelí, a také zakončením, které je u nich upřednostňováno (civilisté – ubránit se a utéct, policie – zpacifikovat a spoutat, armáda – zabít a jít zneškodnit dalšího nepřítele).

Hlavním cílem systému Krav Maga je naučit kohokoliv, bez ohledů na věk, pohlaví, fyzické schopnosti a zkušenosti, jak se ubránit proti různým útokům. Toho je dosahováno především trénováním efektivních technik, agresivity, bojového ducha, povědomí o okolí, vyjednávání a také vyhýbání se konfliktním situacím.

Základní pravidla jsou jednoduchá:

  • Nikde se nechlub, že Krav Maga cvičíš.
  • Vyhýbej se konfliktů a pokud to jde, vezmi nohy na ramena.
  • Když není vyhnutí a agresor na dál doráží, zlikviduj ho nejrychleji, jak to jde.
  • Rozhlídni, jestli po tobě nejdou jeho kámoši a zdrhej.

Krav Maga je relativně snadná na učení. Cvičí se nejúčinnější způsoby obrany. Při případných konfrontacích na ulici tak mohou být tyto techniky okamžitě využity. Studenti Krav Maga jsou od začátku vedeni k improvizování a trénují nejen fyzicky, ale i mentálně. Učí se myšlenkovými procesy ovládnout své tělo.

Sport to není nijak nákladný, potřebuješ obuv, která nedělá šmouhy, dlouhé kalhoty a triko. To pro začátek bohatě stačí.

S Krav Maga může začít i začátečník. Na hodinách se obvykle začíná od úplných začátků. Dokonce se říká, že úplný laik mívá výhodu v tom, že se nemusí přeučovat zlozvyky z jiných sportů a rovnou si osvojuje techniky Krav Maga. Ale pozor, není to pro žádné sušinky, fyzička se při trénincích setsakramentsky hodí. Během cvičení se klade velký důraz na fyzičku, protahování a koordinaci těla.Už rozcvička obyčejně obsahuje několik kardiovaskulárních a silových cvičení stejně jako strečink pro zvýšení ohebnosti.

Jarda

foto: www.institute-kravmaga.co.uk

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>