Konec nadměrnému pocení

 

Pocení je naprosto přirozená věc, a dokonce našemu tělu prospívá. Zajišťuje mu správnou termoregulaci a ochlazuje tělo. Ale ruku na srdce. Pach s ním spojený a nechutné koláče v podpaží určitě nejsou po chuti ani tobě.

Potíme se více než ženy?

Pot je vlastně pouze čirá tekutina, problém ale je, jakmile se spojí s bakteriemi. Právě ty začnou pot rozkládat a změní ho ve štiplavý zápach. Oproti ženám jsme na tom hůř – průměrná žena propotí za den 180 ml a průměrný muž 250 ml!

Našim cílem tedy je mít raději pocení pod kontrolou. Potní žlázy jsou ale rozprostřeny po celém těle a je tedy téměř nemožné mu zcela zabránit. Lidské tělo obsahuje až 5 miliónů potních žláz a to už je vysoké číslo. Nacházejí se ale úplně všude na tvém těle, až na rty, víčka, bradavky a vnější pohlavní orgány.

Naštěstí se tyto žlázy liší intenzitou a velikostí. Nejvíce agresivní jsou ty v podpaží.

Jak pocení zabránit?

Existuje mnoho způsobů, jak nadměrnému pocení zabránit. Nejdříve tom můžeš zkusit za pomocí úpravy jídelníčku. Když z něho odstraníš potraviny s aromatickými silicemi jako je například česnek nebo cibule. Někdy ani to nestačí, pak je třeba dbát na hygienu.

Denně se sprchuj. Pokud tě čeká nějaké běhání a víš, že nebudeš mít možnost sprchy, tak si s sebou do tašky přibal vlhčené ubrousky, klidně i voňavé. Nebo u sebe měj deodorant nebo antiperspirant, dnes už je lze zakoupit v malém balení.

Antiperspirant nebo deodorant?

Antiperspirant zabrání tvorbě potu, a tak ti pomůže proti koláčům v podpaží. Oproti tomu deodorant pocení nepotlačuje, ale lze jej použít proti zápachu. Pokud jdeš někam za sportem, pak na antiperspirant zapomeň. U sportu je pocení třeba.

Co je hyperhidróza?

Pokud je tvým denním scénářem několikrát denně si převlíkat trička a neustále si měnit boty, protože jinak by ve tvém bylo nedýchatelno, pak možná trpíš hyperhidrózou. Hyperhidróza je problém, kdy se člověk potí po celý rok a v létě je to takřka nesnesitelné – to z člověka tečou přímo potůčky potu. Sice touto chorobou trpí převážně obézní lidé, ale pokud nejsi zrovna tlouštík pomocí ti mohou léky anebo zmenšit pocení.

Existuje radikální řešení?

Botulotoxin se využívá hlavně jako odstraňovač vrásek, ale dá se použít i proti pocení. Aplikuje se injekcí, obklopí potní žlázy a naruší vegetativní nervy – výsledek poznáš ale až po pěti dnech a vydrží ti asi rok. Pokud ho pak zopakuješ, jeho působení se zvyšuje.

 

Jarda Otáhal

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Igi napsal:

    Deodoranty nepomáhají, Driclor nic moc a Antipe bomba.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>