3D tisk protéz – to jsou levné protetické pomůcky

3D tiskárny nalezly široké uplatnění v mnoha oborech. Již dávno přesáhly svou působnost a mimo kanceláře a domácnosti mají své nezastupitelné místo také ve zdravotnictví. Stali se z nich nezbytní pomocníci na poli výroby zdravotních pomůcek. Dokážou pomoct i handicapovaným lidem, kteří potřebují nahradit chybějící končetiny protézami.

Nízké náklady na tisk protéz

V současné době se vyrábí na 3D tiskárnách několik druhů protéz: ruce, horní končetiny a oční protézy. Předpokládá se, že brzy budou přibývat další a další. V čem je výhodná tato výrobní technologie? Náklady jsou mnohonásobně nižší a použití pro uživatele komfortnější. Bez nadsázky lze říct, že v budoucnu zvládneme vytisknout protézu z obýváku.

proteza-ruky

Projekt pro 3D tisk protéz pro nejchudší lidi

Ve světě odstartoval projekt Enabling The Future, do kterého se zapojili inženýři, designéři, protetici a další lidé, aby navrhli a vytiskli protézy horních končetin na 3D tiskárnách. Jejich cílem je pomoct lidem, kteří nemají přístup k lékařské péči nebo je pro ně protéza příliš drahá. Protézy se zhotovují pro lidi po různých vážných onemocněních nebo zasažených přírodními katastrofami a válkami. Nyní má komunita kolem projektu přes 7 000 členů, kteří pomohli více než 2 000 lidem z celého světa.

Guatemala jako pokroková země v 3D tisku protéz

I v Guatemale využívají 3D tisk pro nejchudší lidi s handicapem. Lékaři díky němu dokážou vytisknout levné protézy. Nejprve digitálně naskenují postiženou končetinu a výsledná data odešlou rovnou do 3D tiskárny, která končetinu vyrobí. Tato metoda je výjimečná tím, že se data dají získat odkudkoliv a odeslat na jakoukoliv tiskárnu na světě. Takto vyrobené horní končetiny stojí v přepočtu 3 500 až 7 000 korun.

Tisk očních protéz v Česku?

Vraťme se ale do České republiky. Nadějný student strojírenství Ondřej Vocílka přišel v dětství o levé oko a při přednášce o trojrozměrném tisku ho napadlo, že by mohl na 3D tiskárně vyrobit oko umělé. Nejprve naskenoval vlastní oční protézu na 3D skeneru a poté ji vytiskl na 3D tiskárně. Jako materiál použil fotopolymer. Došlo k významné úspoře času. Zatímco skleněné oko se vyrábí dvě hodiny, umělé oko z této tiskárny pouze necelou hodinu a půl.

3D tiskárna pro výrobu protetických pomůcek v Česku

V budoucnu se očekává, že by protézy mohly podstatně zlevnit. 3D tisk má slibnou budoucnost. V současné době se nachází v Ostravě průmyslová 3D tiskárna od firmy ING Corporation, na které by se mohly tisknout nové protetické zdravotní pomůcky. To by mohlo způsobit revoluci ve zdravotnictví a přinést novou generaci ortéz a protéz. Místo sádrování pacientů by se přistoupilo k pohodlnějšímu 3D skenování a 3D tisku.
3d-tiskarna

 Jak fungují 3D tiskárny?

Technologie 3D tisku prošla v posledních letech vývojem a 3D tiskárny jsou dostupné již i běžným uživatelům. Tyto tiskárny fungují na různých principech. Některé zatavují tekuté materiály pomocí ultrafialového záření, jiné natavují práškové materiály laserovým paprskem a další vytvrzují materiály reakcí s lepidlem. Ty nejdražší tiskárny dokážou zhotovit finální výrobek ze slitin chromu, oceli, hliníku a titanu.

Vyzkoušejte i vy, jak snadné je vyrobit na 3D tiskárně šperky, hračky a další věci. Pořiďte si domácí 3D tiskárnu, kterou zakoupíte za méně než 10 tisíc korun.

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Jezko miroslav napsal:

    Chci se s vami spojit kvůli protézi dekuji

    L

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>