3D tisk protéz – to jsou levné protetické pomůcky

3D tiskárny nalezly široké uplatnění v mnoha oborech. Již dávno přesáhly svou působnost a mimo kanceláře a domácnosti mají své nezastupitelné místo také ve zdravotnictví. Stali se z nich nezbytní pomocníci na poli výroby zdravotních pomůcek. Dokážou pomoct i handicapovaným lidem, kteří potřebují nahradit chybějící končetiny protézami.

Nízké náklady na tisk protéz

V současné době se vyrábí na 3D tiskárnách několik druhů protéz: ruce, horní končetiny a oční protézy. Předpokládá se, že brzy budou přibývat další a další. V čem je výhodná tato výrobní technologie? Náklady jsou mnohonásobně nižší a použití pro uživatele komfortnější. Bez nadsázky lze říct, že v budoucnu zvládneme vytisknout protézu z obýváku.

proteza-ruky

Projekt pro 3D tisk protéz pro nejchudší lidi

Ve světě odstartoval projekt Enabling The Future, do kterého se zapojili inženýři, designéři, protetici a další lidé, aby navrhli a vytiskli protézy horních končetin na 3D tiskárnách. Jejich cílem je pomoct lidem, kteří nemají přístup k lékařské péči nebo je pro ně protéza příliš drahá. Protézy se zhotovují pro lidi po různých vážných onemocněních nebo zasažených přírodními katastrofami a válkami. Nyní má komunita kolem projektu přes 7 000 členů, kteří pomohli více než 2 000 lidem z celého světa.

Guatemala jako pokroková země v 3D tisku protéz

I v Guatemale využívají 3D tisk pro nejchudší lidi s handicapem. Lékaři díky němu dokážou vytisknout levné protézy. Nejprve digitálně naskenují postiženou končetinu a výsledná data odešlou rovnou do 3D tiskárny, která končetinu vyrobí. Tato metoda je výjimečná tím, že se data dají získat odkudkoliv a odeslat na jakoukoliv tiskárnu na světě. Takto vyrobené horní končetiny stojí v přepočtu 3 500 až 7 000 korun.

Tisk očních protéz v Česku?

Vraťme se ale do České republiky. Nadějný student strojírenství Ondřej Vocílka přišel v dětství o levé oko a při přednášce o trojrozměrném tisku ho napadlo, že by mohl na 3D tiskárně vyrobit oko umělé. Nejprve naskenoval vlastní oční protézu na 3D skeneru a poté ji vytiskl na 3D tiskárně. Jako materiál použil fotopolymer. Došlo k významné úspoře času. Zatímco skleněné oko se vyrábí dvě hodiny, umělé oko z této tiskárny pouze necelou hodinu a půl.

3D tiskárna pro výrobu protetických pomůcek v Česku

V budoucnu se očekává, že by protézy mohly podstatně zlevnit. 3D tisk má slibnou budoucnost. V současné době se nachází v Ostravě průmyslová 3D tiskárna od firmy ING Corporation, na které by se mohly tisknout nové protetické zdravotní pomůcky. To by mohlo způsobit revoluci ve zdravotnictví a přinést novou generaci ortéz a protéz. Místo sádrování pacientů by se přistoupilo k pohodlnějšímu 3D skenování a 3D tisku.
3d-tiskarna

 Jak fungují 3D tiskárny?

Technologie 3D tisku prošla v posledních letech vývojem a 3D tiskárny jsou dostupné již i běžným uživatelům. Tyto tiskárny fungují na různých principech. Některé zatavují tekuté materiály pomocí ultrafialového záření, jiné natavují práškové materiály laserovým paprskem a další vytvrzují materiály reakcí s lepidlem. Ty nejdražší tiskárny dokážou zhotovit finální výrobek ze slitin chromu, oceli, hliníku a titanu.

Vyzkoušejte i vy, jak snadné je vyrobit na 3D tiskárně šperky, hračky a další věci. Pořiďte si domácí 3D tiskárnu, kterou zakoupíte za méně než 10 tisíc korun.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>