Papírový, látkový, kovový a vodní filtr do kávovaru. Jak vybrat ten správný?

Jak dosáhnout čisté a čerstvé chuti vaší kávy? Odpověď je jednoduchá: dobrý filtr. V tomto článku vám představíme jednotlivé druhy a společně s tím odhalíme jejich silné i slabé stránky. Ať už máte doma překapávač, nebo presovač, toto srovnání se vám bude hodit.

filtr-do-kavovaru- - 1

Zdroj: Dall-e 3

Když přijde na údržbu kávovaru, filtry hrají zásadní roli. Abyste z umleté kávy dostali to nejlepší a extrahovali ty správné chuti, je potřeba ho pravidelně kontrolovat a v případě zanesení ho vyměnit.

Druhy kávových filtrů do překapávačů

Výběr filtru do kávovaru visí nejen na osobních preferencích, ale také požadavcích na chuť kávy. Podívejte se na základní druhy a jejich srovnání.

  • Papírový filtr

Oblíbenou klasiku představuje papírový filtr. Jedná se o levnou a jednorázovou variantu, která svou funkci plní na jedničku. Spolehlivě zachytí i nejjemnější částice, díky čemuž je výsledná káva hezky čistá a jasná. Výhodou je i jednoduchý úklid – filtr po použití jednoduše vyhodíte do koše.

  • Látkový filtr

Udržitelnější možností je látkový filtr z bavlny či jiné textilie, který se dá používat opakovaně. Je ovšem potřeba počítat s náročnější údržbou – ta spočívá v proplachování součástky horkou vodou po každém použití. Zároveň je potřeba vzít v potaz, že látkový filtr může částečně propouštět kávový prach i oleje.

  • Permanentní filtr

Nejekologičtějším typem je permanentní filtr z kovového materiálu. Stojí sice více než výše zmíněné varianty, zato vám bude sloužit dlouhé roky. I díky tomu se z ekonomického hlediska může vyplatit více než například papírové či látkové filtry. Navíc tímto rozhodnutím minimalizujete množství odpadu.

filtr-do-kavovaru- - 2

Zdroj: Canva

Vodní filtry do presovačů

Pokud máte doma presovač, pak se vám budou hodit informace o vodním filtru. Jedná se o důležitou součástku, která zbavuje vodu zápachu po chloru a odstraňuje vodní kámen. Výsledkem je výborná chuť i skvělé aroma kávy. Společně s tím podporuje funkčnost kávovaru a prodlužuje jeho životnost.

Kdy vodní filtr vyměnit

Stejně jako u látkových filtrů i zde se frekvence výměny odvíjí od celé řady faktorů – svou roli hraje druh kávy i pravidelné čištění presovače. Odborníci doporučují pořídit nový vodní filtr jednou za 2 měsíce nebo po 50 litrech použité vody.

Jak postupovat při výměně vodního filtru?

Přečtěte si pozorně návod k použití kávovaru i vodního filtru.

  • Před použitím filtr pečlivě opláchněte.
  • Číselník s datem nastavte na 2 měsíce.
  • Začněte do filtru napouštět vodu z kohoutku, dokud nezačne vytékat z bočních otvorů alespoň po dobu 1 minuty.
  • Filtr ponořte do vodní nádržky a počkejte do chvíle, kdy uvidíte vycházet vzduchové bubliny.
  • Filtr řádně ukotvěte (na dně vodní nádržky najdete drážky).
  • Vodní nádržku dejte zpět na své místo.
  • Pod trysku na horkou vodu umístěte nádobu s minimálním objemem 0,5 l – kávovar začne automaticky připravovat horkou vodu a filtr aktivuje (u některých modelů můžete filtr aktivovat přímo na displeji).

filtr-do-kavovaru- - 3

Zdroj: Dall-e 3

Kde koupit filtry do kávovaru?

Filtry do kávovaru jednoduše pořídíte v obchodech s domácími spotřebiči, ve specializovaných prodejnách s kávovary i online. Nejlevnější záležitostí jsou bez pochyby papírové filtry, které nakoupíte v balení po stovkách kusů do 200 Kč. Naopak nejdražší variantu představují permanentní a vodní filtry. Ty pořídíte do zhruba 500 Kč.

Pokud ani po výměně filtru kávovar nefunguje tak, jak má, je dobré vědět, kde najít nové součástky na jeho opravu. Jednou z možností je například český rodinný e-shop Elny, který disponuje širokou nabídkou náhradních dílů pro kávovary De’Longhi, Bosch, Siemens nebo Krups.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>